Salon Düzeni ve Ölçüleri

Salon Düzeni ve Ölçüleri

Ocak 28, 2021 1 Yazar: derya

Mobilya yerleşimini doğru ölçüler ile yapmak dekorasyonun en önemli unsurudur. Özellikle küçük mekanları kullanışlı verimli kullanabilmek için ölçü düzenine dikkat ederek ilerlemek işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda salon için gerekli olan genel ölçü düzenini işledik.

Oturma Odası Halı Boyutları Nasıl Hesaplanır?
Öncelikle, halılar duvara asla 15 cm ‘den daha yakın olmamalıdır. Bırakılacak en iyi mesafe; büyük bir odadaki halı için duvardan 35 cm, küçük bir odadaki halı için ise duvardan 30 cm- 45 cm arasındadır. Ayrıca oturma odasındaki halılar, koltuk veya kanepede otururken ayaklarınızın altına gelecek kadar geniş olmalıdır.
Televizyon Ne Kadar Yükseklikte Olmalı?
Yansımaları en aza indirmek ve rahat bir görüş açısı sağlamak için koltukta oturan insanlar biraz aşağıya doğru televizyona bakmalıdır. Ekranın merkezi için en uygun yükseklik, odadaki en alçak koltuğun minder yüksekliğinin 75 cm yukarısı olmalıdır. Televizyonunuz duvara monte edilemiyorsa, uygun yükseklikte bir TV konsolu seçmeye dikkat edin. Ayrıca TV standının yüksekliğinde de ayarlamalar yapabileceğinizi unutmayın.
Televizyon ve Koltuk Arasında Ne Kadar Mesafe Olmalı?
Bu mesafe televizyonunuzun boyutuna ve kalitesine bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir, tabi bir de ekrana ne kadar yakın oturduğunuza dair kişisel zevkiniz mevzu bahis. Ancak ideal olan, TV ile izleyicinin ortalama konumu arasındaki yaklaşık mesafe ekranın diyagonal ölçüsünün 1,5 katı kadardır. Buradaki ‘izleyicinin ortalama konumu’, TV duvarı baz alınarak ölçülen odadaki tüm koltukların ortalama uzaklığı olabilir.